Congratulations to the 2018 CAS Society Class of IEEE Fellows! Thank you for your many contributions to IEEE Circuits and Systems Society.

Elevated by CAS Society:

Pamela Ann Abshire

for contributions to CMOS biosensors

Chip Hong Chang

for contributions to hardware security

Andreas Demosthenous

for contributions to integrated circuits for active medical devices

Dave Garrett

for contributions to beam-forming architectures and implementations

Qingming Huang

for contributions to multimedia content analysis and visual perceptual processing

Chia-wen Lin

for contributions to multimedia coding and editing

Saibal Mukhopadhyay

for contributions to energy-efficient and robust computing systems design

Shanthi Pavan

for contributions to delta sigma modulators, and analog filters

Massimo Poncino

for contributions to low-power circuits and systems

Rahul Sarpeshkar

for contributions to ultra low-power biomedical electronics

CASS Members Elevated by other IEEE Entities:

Pietro Andreani

for contributions to CMOS integrated voltage-controlled oscillators

Yiran Chen

for contributions to spintronic memory

Karen Egiazarian

for contributions to image and video denoising and restoration

Pascal Frossard

for contributions to adaptive image and video representation, coding and communication

Yihong Gong

for contributions to pattern recognition and multimedia content analysis

Stefano Grivet-taloccia

for contributions to passive macromodeling for signal and power integrity

Riccardo Leonardi

for contributions to image and video compression and multimedia semantic content analysis

Zhuo Li

for contributions to physical synthesis and modeling of integrated circuits

Earl Mc Cune

for leadership in polar modulation circuits and signals

Hidetoshi Onodera

for contributions to variation-aware design and analysis of integrated circuits

Tajana Rosing

for contributions to power and reliability management of Systems-on-Chip

Juergen Teich

for contributions to hardware/software co-design for embedded systems

Li-c Wang

for contributions to statistical timing analysis for integrated circuits

Dong Xu

for contributions to recognition and retrieval of multimedia and biometric data